30 Mayıs 2010 Pazar

Tarihi denizlerde boylu soylu yelkenliler

Cumartesi yine Namlı'daydık. Kalabalık her gittiğimizde biraz daha artmış oluyor, rahat rahat gidilebilecek bir yer olmaktan çıktı. Nişantaşı'ndaki Kırıntı gibiydi, kapıda rezervasyon olayı. Kahvaltı boyunca Hamit'le bu sorunu nasıl hallederler diye düşünüp bir yol bulamadık. Rezervasyonlu gelsek de yine orada beklemek gerekiyor. Yeni bir yerler bulmak lazım dedik en son...

Ben masa sırası beklerken baba kız sahile indiler. Yelkenlilerden bahsettiler, kahvaltıdan sonra gezelim, görelim, öğrenelim diye gittik. Çok sıcaktı ve aksi kızım şapka taktırmadı. Resimlere bakıp da kendileri takmış, çocukta bir şey yok diye kızmayın. Ben de Türk usülü serinleme yöntemiyle korumaya çalıştım Defne'yi. Elime su döküp her yerini ıslatmak suretiyle kendimce korudum onu :))


Hamit almış bu şapkayı. Ortam iyice film setine dönsün diye taktım :))
Bunlar da Karayip Korsanları :)) İşlerine ciddiye almış, hiç anlamadığımız bi dilden konuşuyorlardı. Tekne karaya bağlıyken niyeyse bu hummalı çalışma :))


Yelkenliler çok güzeldi. Hepsinin ince ayrıntıları, ustalıkla hazırlanmış süslemeleri ve dönemlerine ait detayları vardı. Türk bayraklı "bodrum" teknesinin tarihi olmamasını konuştuk. 1600 yıllarından kalmış ve iyi korunmuş yelkenlilerin arasında Tuzla'dan yeni çıkmış gibi görünmesini yadırgadık. Yok muydu bizim de tarihimizden böyle hediyeler?


Uykusu gelen, deniz havası alan ve mahmurlaşan Defne'yle gezmek hiç zor olmadı. Eziyetsiz benim kızım :)))

5 yorum:

Neslihan Kermen on 2 Haziran 2010 14:37 dedi ki...

Eziyetsiz tabi. Ben söylüyorum hep zaten :)

ayşegül on 3 Haziran 2010 00:24 dedi ki...

ohh ne güzel gezilmiş deniz havası alınmış,ee defnede usluymuş daha ne olsun dimi :)resimler çok güzel defnede çok tatlı maaşallah.

bol gezmeler,bol paylaşımlar...

Zeynep'in Defne'si on 3 Haziran 2010 09:26 dedi ki...

çok teşekkürler :))

dilek on 3 Haziran 2010 14:56 dedi ki...

Minik kötfe kaptan olmuş...
Çok şeker keşke tüm kaptanlar böyle tatlı olsa. :)

Zeynep'in Defne'si on 3 Haziran 2010 14:58 dedi ki...

sağol ablası :))

defne'ye minik köfte lakabını takan dilek ablamızı böylece anılarımıza kaydediyoruz :))

Yorum Gönder